• Bandırma Solucan Gübresi

  Bandırma Solucan Gübresi

  Bandırma’da Tarım

  Balıkesir’in Bandırma ilçesi 3 iklimin de yaşandığı bir ilçe konumundadır. Bu iklimler; Akdeniz, Karasal ve Marmara iklimidir. Bu zengin iklimi sayesinde; zengin bir ürün çeşitliliği sağlanıyor. 3 farklı iklimin yaşanması nedeniyle hemen hemen her gün yetiştirilmektedir. Kentteki tarım sektörü nüfusun yüzde 80’inin geçim kaynağı durumundadır. Sanayinin çok gelişmediği bir kent olduğundan özellikle tarım ana geçim kaynağıdır.

  Bandırma’da Solucan Gübresi

  Tarımın bu kadar gelişmiş olduğu bir bölgede solucan gübresi kullanılımı çok doğaldır. Solucan gübresi; sebze ve meyve atıklarının elenerek solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen bir gübredir. Solucan gübresi ülkemizde son 10 yılda yaygınlaşmaya başlamıştır. Solucan gübreleri sebzelerin verimini, dayanaklılığını artırmaya yardımcı olur. Bandırma’da solucan gübresi üreticilerinin öncelikli tercihi olarak yer alır. Bölgede faaliyet gösteren çoğu çiftçi iç pazarda doyuma ulaşarak ihracata yönelmiş durumda. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayımladığı yeni yönetmelikle eskiden komposto olarak geçen solucan artık gübre statüsünde yer alıyor.

  Solucan Gübresinin Faydaları

  Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım çeşidinde kullanılabilmektedir. Topraktaki organik madde miktarını arttırmanın yanında verim artışı sağlar. Kara, buzlanmaya karşı bitki gövde ve yapraklarında direnç sağlar. Bitkinin kök gelişimini hızlandırır, mikroorganizma faaliyetlerini artırır. Bir başka solucan gübresi faydası ise; solucanların sindirim sistemlerindeki çok sayıda mikroorganizma toprakta bulunan zararlı bakterilerle mücadele eder. Onların zararlı etkilerini yok eder ve bitkiyi dış etkenlerden korur. Bu gübre yüzde yüz organiktir, ekolojiktir ve yabancı tohum içermez. Bu gübreyle yetiştirilen sebze, meyve ve bitkilerde koku olmaz. Suyu, doğayı, toprağı kirletmez. Toprağın Ph değerini dengeler, canlılığını yitirmiş topraklara yeniden canlılığını kazandırır.

  Solucan Gübresinin Besin Değerleri Neden Yüksektir?

  Bunun nedeni; bitki gelişimi için hemen yararlanılabilir durumda olmasının yanında bitkinin gelişimi ve büyümesi için önemi büyük olan organik bileşenleri, bakterileri, mikroorganizmaları barındırmasıdır. Solucan gübresi ayrıca amino asit, humik asit gibi bileşenleri kapsamaktadır. Tüm bu faydaları ile solucan gübresi organik gübre olarak anılmakta, üretilmekte ve kullanılmaktadır. Solucan gübresi faydaları çok olması sebebiyle Türkiye’de de tercih edilmeye başlanmıştır. Kimyasal gübrelerin kullanımının sıklaşmasıyla yetiştirilen sebze ve bitkiler organik olmaktan uzaklaşır. Doğal olarak nihayetinde; organik bir gübre olan solucan gübresi kullanılabilir.

  Kategori: Solucan Gübresi
- Bayburt Solucan Gübresi
- Bandırma Solucan Gübresi
- Solucan Yemi

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara