Solucan Gübresi Üretimi Nedir?

Solucan gübresi çürümeye yüz tutmuş besinlerin solucanların beslenmesinde kullanılarak elde edilen, hem ekonomik olarak hem de ekolojik olarak önemli bir gübre türüdür. Solucan gübresi bitki kökünde oluşabilme ihtimali bulunan hastalıklara karşı önleyicidir, üreticinin normal gübreden aldığı verimi yüzde yüze yaklaştırır, su tutar ve herhangi bir kokuya sahip değildir.

Solucan gübresi üretiminde, solucanlara verilen besinler, solucanların sindirim sisteminde sentezlenir ve solucanlar tarafından dışkı olarak dışarı atılır. Bu dışkı üreticinin verimini artırır.  Bu solucan gübresi direkt olarak gübre halinde kullanılmak istenmezse, bekletildiği takdirde toprak düzenleyicisi rolüne girebilir. Tarımsal alandaki üretimde süreklilik ve verim artışı açısından üretimi yapılan solucan gübresi ile organik tarıma giriş yapılabilir.

Solucan gübreleri, üreticisine, normal gübrenin verdiği verimden daha fazla, verimli sonuçlar aldırır. Son yıllarda gübre sanayisinde önemli bir yer edinen solucan gübrelerin üretimi ile üretim alanında önem arz eden yenilikler ortaya çıkmaktadır. Solucan gübresi üretimi ile elde edilen tek şey, böylelikle, humus olmaz. Doğada bulunan topraktaki kuraklık seviyesi, bu yeni doğan gübre çeşidi ile büyük oranda azalır, doğaya kayıp denge verilmiş olunur.

Solucan Gübresi Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Solucan gübresi üretiminde, gübre üretilecek alanın ısısı solucanların hızlı sindirim yapmasında etkili olacağından, alanın ısısı kontrol altında tutulmalıdır. Isı dışındaki bir diğer husus ise solucan gübresinin üretilidiği alana vuran güneş ışığıdır. Gübre üretiminin gerçekleştiği ortamın nemliliği, ortamda bulunan oksijen miktarı da solucanların hızlı çalışıp çalışmamasını etkiler. Son olarak, solucanların sindirim sisteminde mineralleri işlemesi için gerekli olan şey besindir. Solucanlara, humus üretmeleri için büyükbaş hayvan gübresi, saman, ot, meyve ya da sebze, besin değerini henüz kaybetmemiş fakat kaybetmeye yüz tutmuş besinler dahil olmak üzere atıklar verilebilir.

Gübre üretim sürecinde, evsel ya da doğal organik besinler verilmiş solucanlar, bu besinleri sindirim sistemlerinde işler ve sonuç olarak bereketli sonuçlara yol açabilecek humus elde edilir. İlk üretim denemesinde dahi güzel sonuçlar alınabilir ve bu iş sürekli hale getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir