Solucan Gübresi Üretimi 2019

Solucan, çok hızlı hareket edebilen bir türdür. Bunun ana nedeni, vücudun etrafındaki kas sistemidir. İçlerinde dolaşan ve havayı kaldıran toprağa neden olurlar. Solucanların vücut yapısı iç içe geçmiş iki tüp gibidir. Dış tüp vücudu kaplayan deridir ve iç tüp sindirim sistemini oluşturur. Bu özellikler sayesinde solucan gübresi üretimi 2019 yılındada kabul görmektedir.

Besinler ilk önce ağızdan geçer ve yemek borusu ve gırtlakta birikir. Daha sonra mideye bölümler halinde giren besin, burada sindirilir. Aşırı pişmiş yiyecek, ince ve kalın bağırsaklardan geçer ve rektumdan çıkar. Bu besin sindirilir ve rektumu küçük granüller halinde bırakır.

Bu besinler hümik asit ve bunun tuzlarını içerir. Bu nedenle toprağın yapısını düzenleyen, havalandırma ve su tutma özelliklerini geliştiren, mekanik strese karşı direnci artıran ve toprak verimliliğini artıran bir maddedir. Ek olarak, bu besinler, çeşitli miktarlarda toprak mikroflorürlerinin mikrobiyolojik aktivitelerinin merkezidir.

Topraktaki ayrışmış organik atıkları tükettikten sonra, kurtçuklar %90’ını dışkı şeklinde bırakırlar. Bunlar tarafından salınan gübre, 5 kat daha fazla azot ve potasyum, 7 kat daha fazla fosfor ve 2 kat daha fazla kalsiyum içerir. Bu şekilde solucan gübresi üretimi daha faydalı olmaktadır.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Döllenme, tarımda verimi artırmak ve topraktaki mineralleri ve vitaminleri zenginleştirmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Tarımsal teknolojilerin ve tarım yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte, gübre çeşitliliği artmış ve yeni yöntemler geliştirilmiştir. Gübreler organik, inorganik ve sıvı gübreler gibi birçok farklı kategoride mevcuttur. Bu gübrelerin son yıllarda en çok tercih edilenleri sıvı gübrelerdir.

Solucan gübresi üretimi sırasında sıvı solucan gübresi çok kullanışlı ve tercih edilen bir gübre çeşididir. Sıvı solucan gübresi, sıvı gübrelerde toprak ve bitki gelişimi için çok önemli olan önemli bir üründür. Uygulamadan sonra toprakta uzun süreli faydalar sağlayan ve bitkileri ve bitkilerin köklerini kuvvetlendiren bu sıvı kurt gübresinin faydalarını saymakla neredeyse imkansızdır. Solucan gübresi üretimi ile kalite arttı. Bulamaç gübresinin temel avantajları aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  • Besin bakımından zengin bitkiler sağlar.
  • Toprağı zenginleştirerek toprağın tutulmasını arttırır.
  • Bitkiler hızlı ve kolay büyüme sağlar.
  • Ürün kalitesini ve karlılığı arttırır.
  • Toprağın gelişmesine yardımcı olur.
  • Ek olarak, başka birçok avantaj var. Sıvı solucan gübreleri toprağa ve bitkiye birçok farklı yöntemle kolayca uygulanabilir.

Çoğu zaman sıvı gübreler arasında tercih edilen ürün olan sıvı solucan gübresi birçok tarımsal üründe kullanılabilir. Ek olarak, uygulama sırasında toprağa ve bitkilere bağlı olarak çeşitli uygulama yöntemleri mevcuttur. Sıvı solucan gübresi üretimi, aşağıdaki tarımsal ürünlerde yaygın olarak kullanılır. 

  • Toprakta yetişen; sebzeler, meyveler ve birçok yeşillik 
  • Sera ürünleri
  • Fideler ve meyve üreten ağaçlar
  • Saksı ve süs bitkileri için sıvı solucan gübresi kullanılabilir. 

Sıvı Gübre Solucanı Üretimi

Gübre endüstrisinin yaygın kullanımı ve sıvı solucan gübresi üretimi nedeniyle çiftçilerimiz daha verimli ve kaliteli ürünler almaktadır. Toprak ve bitkiler için büyük öneme sahip olan sıvı kurt gübresinin üretimi, doğru kurtların ve doğru üretim yöntemlerinin kullanıldığı bir işlemdir. Genellikle, sıvı gübrelerin üretimi, su ve solucan gübresi tanktaki çeşitli yüksek hızlı karıştırıcılar ile karıştırılarak elde edilir. Bu işlem gerçekleştirilirken, çeşitli kimyasal maddelerin yanı sıra, tamamen organik bir biçimde, maddeleri zenginleştirmek ve ayrıştırmak için kullanılabilir. Üretildikten sonra belirli bir süre dinlenir ve kullanıma hazırdır. Sıvı solucan gübresi üretimi ve diğer birçok sıvı gübresi bu yöntemler kullanılarak solucan gübresi üretimi 2019 yılı içinde gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir