Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan; toprakta yaşayan yumuşak gövdeli uzun bir hayvandır. Rengi kırmızımsı kahverengidir. Yarısı kesilmiş olmasına rağmen, her iki kısım da yalnız yaşamayı sürdürebilir. Genel hatları ile oldukça yararlı bir hayvandır. Solucanın gövdesi, yan yana 100-200 daireden ortaya çıkar. İlk olarak, halkaların uçları koniler ve uçlar şeklinde incedir. Baştaki hayvanın ağzı ve sonunda anüs. Ortaya yakın birkaç halka, özellikle yumurtlama sırasında şişer. Hayvanın vücudunu saran cilt, hem solunum hem de duyu organları olarak işlev görür. Deride çok ince bir tabaka ile kaplı bir görme hissine sahip hücreler olmasına rağmen, solucan yalnızca güneş ışığını tanır. Cildin salgıladığı mukoza maddesi solucanı sürekli yumuşak, nemli tutar. Son yıllarda bu sağlıklı hayvan ile toprak verimini arttırmak amacıyla solucan gübresi üretim tesisi açılmaya başlamıştır. Her geçen gün de verilen değer artmaktadır. Solucan Gübresi Üretim Tesisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gübre Solucanı Nedir?

soles gübre – solucan gübresi 2019

Solucan gübresi, başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin tarım işletmeleri tarafından üretilmekte ve kullanılmaktadır. Solucan gübresi; Kırmızı Kaliforniya solucanı, dışkı ve organik olarak yetiştirilen büyükbaş hayvanların organik bitki materyallerinin fiziko-kimyasal yapısındaki değişikliklerden türetilmiş bir toprak düzenleyici ve bitki besinidir. Bu değişiklik göz önüne alındığında, 1 m3 hammaddede yaklaşık 250.000 kurt, üç ay boyunca işlenir. Solucan gübresi, simbiyotik ve simbiyotik bakterileri için yararlı olan yüksek seviyede toprak ve bitki içerir ve toprak mikroflorası canlılık verir.

Solucanlar, sindirim sistemlerinde sentezledikleri antibiyotik yapıları, amino asitleri ve vitaminleri karıştırarak elde edilen gübrenin biyolojik aktivitesini arttırır. Böylece, bu gübre ile beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmesini sağlar. Bu biyolojik uyarıcılar diğer hayvan gübrelerine göre 100 kat daha fazladır. Ek olarak, içerisindeki hümik asit ve fulvik asit bitki beslenmesi için esastır. Bu bilgilerin solucan gübresi üretim tesisi sahipleri tarafından bilinmesi gerekir.

Solucan Gübrelerinin Özellikleri Nelerdir?

– Granül yapısı toprağın yapısını düzenler ve havalandırma sağlar ve yüksek su tutma kapasitesi topraktaki su kıtlığını en aza indirir.

– İçlerinde bulundukları topraktaki zararlı bakterilerle uyumlu, zararlı etkilerini ortadan kaldırarak bitkilerin hastalıklara karşı direncini arttırır.

– Bitkiyi, hava koşullarının (donma, sıcaklık düşüşleri vb.) Olumsuz etkilerinden korur.

– Kesinlikle ot tohumu yoktur.

– Ürünlerin yüksek kalite, verimlilik ve uzun raf ömrü sağlar.

-% 100 ekolojik ve toksik olmayan maddelerdir.

– Ph ve nem gibi toprak özelliklerini düzenler.

– Özellikle kimyasal maddelerle kirlenmiş yorgun toprakların restorasyonunu sağlar, güçlerini ve canlılıklarını yitirir.

– Asitli kumlu toprakları tarıma uygun hale getirir.

– Kokusuzdur.

– Solucan gübresi kullanılarak yetiştirilen bitkilerde nitrat kalıntıları yoktur.

– Su, hava ve toprağı kirletmez. Bu özellik en çok da solucan gübresi üretim tesisi için önemlidir. 

– Uzun süre toprakta kalır ve bu nedenle bitkinin besin gereksinimlerini uzun süre karşılar. Yavaş yavaş bitkinin ihtiyacına göre bitki besinleri verir.

Solucan gübresi, çok sayıda simbiyotik bakteri (Rhizobium) ve azot fiksajlı bakteri (Azotobacter) ve asbiyotik mikroorganizmalardan elde edilen mikoriza mantarlarını içerir. Bu mikroorganizmalar, toprakta bulunan, ancak bitki tarafından alınamayan ve bitki tarafından alınabilecek bir forma dönüştürülemeyen besinlere ayrışır. Ek olarak, azot yıkama bakterileri toprağa verilmek üzere havadaki azotu sağlar ve bitki tarafından emilimini kolaylaştırır. Üretim sırasında enzimler dışkıya girdiğinde solucanların salgılayıcı maddeleri çok sayıda ve çeşitli enzimler, vitaminler, amino asitler ve büyüme hormonları içerir. Bu, bitkinin daha hızlı büyümesini ve olumsuz çevresel koşullara dirençli olmasını sağlar. Bu sayede solucan gübresi üretim tesisi oldukça güvenli üretim yapabilir.

Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir?

solucan gübresi fiyatları 2019
solucan gübresi fiyatları
  • Bitkiler için aynı zamanda bir besin kaynağı ve büyüme için bir teşvik olarak etkilidir.
  • Düşük humus içerikli toprakları iyileştirir, topraktaki faydalı mikroorganizmaları uyarır.
  • Bu, toprağın genel durumunu iyileştirir ve topraktaki organojenetik unsurları bitkilerin alabileceği bir forma dönüştürür.
  • Organik içeriği az olan topraklar için, organik azot, özellikle uzun süreli mineral gübrelerden sonra çok önemlidir.
  • Gübre ekstraktında bulunan besinler toprakta daha uzun süre kalır, bu da bitkilerin daha iyi emilmesine yol açar.
  • Suda hızla çözünür ve tarımda kullanılan tüm pestisitler ve gübrelerle uyumludur.
  • Bitkilerin güvenilir bir kok sistemi oluşturmasına yardımcı olur, stres ve patojenlere karşı bitki direncini arttırır ve çevre dostu tarım ürünlerinin üretimi için mükemmel bir gübredir.

Tüm solucan gübresi üretim tesisi çalışmalarında bu faydalar göz önüne atılarak işlemler yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir