Solucan Gübresi Nasıl yapılır?

İlk olarak, büyük bir ticari fikirle solucan gübresi üretimine başlanabilir ve artan sayıdaki Kaliforniyalı solucanların sayısı ve ev yapımı hobi gübresi üretiminin ilerleyen aşamalarında organik gübrelerin varlığı üreticileri üretim tesisleri yaratmaya teşvik ediyor. Solucanların organik gübrelenmesi sırasında uygun çevresel koşulların sağlanması sayesinde solucanların sayısı kısa sürede artar. Her yıl solucan sayısının en az yirmi katına ulaşabilirsiniz. Bu, üretim hacmini arttırma, alınan gübreleri saklama, kırmızı Kaliforniya solucanlarının sayısını artırma ve yeni üretim alanları yaratma ihtiyacına yol açacaktır. Peki solucan gübresi nasıl yapılır?

Solucan Gübresi Üretimi

Bu üretim modeline hitap etmek yakında bir nesne haline gelecek ve işinizi profesyonelce sürdürmeniz için gerekli kılacaktır. Bir üretim tesisi oluşturmak için solucan gübresi üretmeye başlayan kişilerin, en az 10.000 kırmızı Kaliforniya solucanı ile başlaması teşvik edilir. Bu kurtçukların sizin için ortalama maliyeti yaklaşık 2000 – 2500 TL’dir. Bahsettiğimiz solucanların sayısı göz önüne alındığında, bir üretim tesisine dönülmesi minimum ortalamadır. Üretim kapasitesini daha hızlı arttırmayı düşünüyorsanız, çok sayıda solucanla üretime başlamalısınız. 

İlk önce 10.000 solucanla üretime başlamaya karar verdiyseniz solucanları barındırmak için 1 tonluk IBC su deposuna ihtiyacınız olacak. Solucanlarını bu akvaryumda besleyebilirsin. Önceden hazırlanmış kompostu su tankına eklemeniz yeterli. Kompostu kullanıma hazır olarak satın alabilir ve ayrıca sığır yetiştirirseniz kendinizi hazırlayabilirsiniz. 10 bin solucan için ortalama 500-600 kg komposta ihtiyacınız olacaktır.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?

Solucan gübresi üretmeye karar veren girişimciler genellikle üretim adımlarını anladıktan sonra bu ürünün nasıl satılacağını düşünürler. Her sektörde olduğu gibi, üretim, paketleme ve pazarlama faktörleri vardır. Girişimciler bir şekilde üretim ve paketleme aşamalarına karar verseler bile, pazarlamaya gelince, sorunlar herhangi bir işletmede olduğu gibi aynıdır. Bize gelen soruların başında; Solucan gübresi satmaya dair sorular, bu gübreyi kime satabilirim? Girişimcileri mümkün olduğunca doğru yöntemlere yönlendiririz. Aynı zamanda solucan gübresi nasıl yapılır gibi sorulara da yanıt bulabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  1. İlk Önce, Çok Fazla Solucanı Elinizde Bulundurmamalısınız

Küçük bir sermaye ile başlamaya odaklanmalı ve üretim süreçlerini incelemeli, zamanla dağıtmalıdır (zeminde, raflarda veya sürekli akışlı sistemlerde üretebilirsiniz). Bu süreçte amacınıza ve arz sürekliliğine karar verirsiniz. Çok fazla sermaye ile çalışacaksanız, solucanı kopyalamak için fazla zaman harcamayın. Bir şirketi kolayca kurabileceğinizi ve kurabileceğinizi varsayarak, daha fazla solucanla başlayabilir (100.000 ila 1 milyon arasında) ve mümkün olan en kısa sürede üretime başlayabilirsiniz. Her şey sermaye ile ilgilidir. Ardından solucan gübresi nasıl yapılır gibi soruları sorup araştırmanız önerilir.

  1. Pazar Araştırması Yapmalısınız

Endüstride gübre kurdu üreten şirketleri inceleyin. Hangi tür müşterilerin mevcut olduğunu ve müşteriye hangi kanallara ulaştıklarını öğrenin. Örneğin, organik çiftçileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Organik Tarım sayfasında bulabilirsiniz. Ya da etrafınızda gübreler kullananlar var. Ürettiğiniz solucan gübresinden 1-5 kg ​​ağırlığındaki numuneler için numuneleri seralara, fidelere, fidanlıklara ve kendi reklamlarınız için numunelere dağıtın. Aslında, solucanlar, balıkçılıkta ve gölet balıklarında yetişen yem balıklarını verir. Bu işte, pazar çok büyük. Pazara gönderilen her girişimci, öncelikle ürünlerini ve inisiyatiflerini açıklayan bir web sitesine sahip olmak için adını ulusal düzeyde beyan etmelidir. İnisiyatifinize ve Türkiye genel kurumsal bakış açısına göre bu başarı, bir müşteri seçmenize izin verir. Sermayenize göre reklam yollarını tanıtmalısınız. Artık İnternet dünyası bu işte, her işte olduğu gibi çok önemli. İlk aşamada pazarlama yapıyor olsanız bile, kısa sürede şirketinizi büyütmek için bir pazarlamacıya ihtiyacınız olabilir. Peki solucan gübresi nasıl yapılır ve gübre toplama işi nasıl yapılmalıdır?

Solucan Gübresi ve Solucan Üretimi
Solucan Gübresi ve Solucan Üretimi

Solucan Gübresi Nasıl Toplanır?

Solucan kabukları veya gübre, solucanların oluşumundan sonra kullanılmaya devam eden ve besin değeri bakımından çok zengin bir üründür. Baz malzeme veya bazı ürünlerle karıştırıldığında, gübre hasat edilmeye hazırdır. Bitmiş ürün kalın, siyah ve görsel olarak homojendir. Bu mermileri toplamanın birkaç yolu vardır.

İpucu: Gübre toplamayı planlamanızdan bir hafta önce, gübre artık solucanı beslemez. Bu nedenle, kalan malzeme üzerinde çalışmaya devam eder ve ürünü üretmeye devam ederler.

Gübre kutusunu boşaltmak istemiyorsanız, tüm kabukları bir yönde toplayarak ayırabilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olun, kalın lastik eldiven giymeyi unutmayın. Yeni temel malzemeyi ve yiyeceği oluşturduğunuz alanda bırakın ve ardından kutucuğu 2 veya 3 hafta boyunca yerinde bırakın. İzlerken, solucanların yeni bir yatak alanı yarattığınız ve yemek yiyeceğiniz yere hareket ettiğini göreceksiniz. İstenirse, solucan mermileri toplanabilir ve kutudan tamamen boşaltılabilir.

Önceki işlemi desteklemek ve desteklemek için taze temel bileşenleri ve ürünleri kutuya yerleştirin. Çiftliği olduğu gibi işlemeye devam edin. Nadir durumlarda, bazı solucanlar kabuklara batabilir ve doğrudan gübre kullanmak niyetindeyseniz, bahçeye yardım etmek için solucanları bahçede bırakabilir veya ek olarak bunları geri yükleyebilirsiniz.

Beklemek istemiyorsanız, kabukları kutudan çıkarabilir ve üzerlerine büyük bir politika koyabilirsiniz. Solucanlar topla ve solucanların çiftliğine koymalısınız. Solucan kozasının bir kısmını alabilir ve onları solucan çiftliğine yerleştirebilirsiniz.

İpucu: Gübre ekranından geçip düzenleyebilirsiniz. Solucan ve diğer büyük malzemeler kalacak ve kabuklar bir elek içinden geçecek. Bu çok hızlı ve basit bir yöntemdir, ancak yumurtaların ve yeni doğanların kaybına yol açar.

Bunların her birini yaptıktan sonra solucan gübresi nasıl yapılır işlemlerini bilerek üretime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir