Solucan Gübresi Nasıl Elenir?

Gübrelemede son yılların yeni modası solucan gübresidir. Solucan gübresi ile daha verimli bitkiller,meyve ve sebzeler alabilirken ayrıca kokusunun olmaması büyük bir avantajdır. Önemli Avrupa ülkelerinde kullanılan solucan gübresi yöntemi artık ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır ve kullanımı bilinçlenmeyle birlikte artarak devam edecektir. Çünkü solucan gübresi birçok gübreye göre elde edilmesi daha kolaydır ve tamamiyle organiktir. Su ihtiyacı diğer gübrelere göre çok daha azdır doğaya dosttur ve maliyet olarak da uygundur. Bu tür durumlarla Avrupa ve Amerikada yayılan bu solucan gübresi yönetimi dünyadaki diğer ülkelere de yayılmış ve ülkemizde de bu konuda kafa yoran bu yöntemi uygulayan birçok üreti oluşmuştur. 

Solucan Gübresi Artıları

Normal bir gübre  ve solucan gübresi kullanarak aradaki farkı siz de görebilirsiniz. Öncelikle solucan gübresi kullanılan bitkiler çok daha çabuk yetişeceklerdir bu da üretim hızını artıracaktır. Solucan gübresi diğer gübrelere oranla soğuğa karşı çok daha dirençlidir. Toprak dostudur ph’ı artırır. Nem tutma kabiliyetini artırır, bitkileri yakmaz. Çok taze olmasına rağmen bitkileri yakmaz topraktan toksinlerin ve mantarların temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Solucanlar doğal filtre görevi görmekte ve kirletici, kimyasalları temizleyerek toprağın yeniden canlanmasını sağlar. 

Solucan Gübresi Nasıl Elenir?

Solucan Gübresi Nasıl Elenir?

Solucan gübresi ürettikten sonra bunu bir müddet kurutmamız gerekmektedir. Bu süre ortalama 2.5 ay olarak bilinse de kışın soğuk hava şartlarından dolayı  3.5-4 ayı bulabilmektedir. Bu süreçten sonra bu solucan gübresini elemek gerekmektedir ve kullanıma ancak bu şekilde hazır olabilir.  Bunun için solucan gübresi eleme makinaları mevcuttur. Siz de üretici olarak ürettiğiniz solucan gübresine göre eleme makinaları alabilirsiniz. Çünkü bu makinaların eleme kapasiteleri farklılık göstermektedir. Gübrenizi bu makinalarda elerken paketleyip satmaya müsait olan solucan gübreleri  ayrılarak elekten aşağı dökülecektir. Makinada kalan gübreler kullanılamaz, işe yaramaz demek değildir. Elek makinasından geçmeyen solucan gübresinde saman, taş gibi şeyler olabillir. Bu gübreleri de kırıcı makinalarının yardımıyla un haline dönüştürerek paketlemeye ve satışa uygun hale getirebilirsiniz. Siz de evinizde solucan gübresi üretimi yapıyorsanız eleme makinesiyle değil gübreyi ev şartlarıyla un şekline getirerek paketleyip satışa hazır edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir