Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Solucan gübresinin hem katı hem de sıvı formu bulunmaktadır. Bu aşamada doğru ve verimli bir kullanım yapmak isteyenler solucan gübresi kullanım şekli olarak yetiştirmiş oldukları bitkiye ve yetiştirme alanlarına en uygun şekli tercih etmelidirler. Solucan gübresinin katı hali taban gübresi olarak kullanılmaktadır. Solucan gübresinin sıvı hali ise hem damla sulama esnasında hem de yaprak gübresi olarak kullanılmaktadır. 

Solucan gübresi kullanım şekli kullanılacak olan bitkiye ve alana göre değişiklik gösterdiği için genellikle nasıl kullanılacağı listelenir. Bu listeye göre 3 ya da 4 doz uygulama ile ürünlerden elde edilecek olan verim artırılabilir. Ancak dört doz uygulama her birki türü içn geçerli değildir. Özel olarak işaretlenmiş olan ürünler için dört doz uygulama gerçekleştirilebilir. 

Solucan Gübresi Kullanım Şekli için Önerilen Dozlar Nasıl Belirlenir?

Solucan gübresi kullanarak verim artırmak isteyen üretici bir buğday, arpa ya da çavdar üreticisi ise birinci uygulamada bir ton ürün için 200 litre su içerisine dört litre sıvı solucan gübresi ekleyerek ilk uygulamayı yapabilir. İkinci ve üçüncü dozlarda ise on dekarlık bir alana aynı uygulamayı yaparak kullanabilir. Bu aşamada solucan gübresi kullanım şekli için fide olarak ekilen ürünler için yardım almak isteyen bir üretici ise ekim öncesi dönem için 100 litre suyun içerisine 3 litre solucan gübresi katarak gübrelemenin birinci dozajını gerçekleştirebilir. 

Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Solucan gübresi kullanım şekli için karpuz, kavun, çeltik, soya, şerbetçi otu gibi bitkiler için dört doz solucan gübresi uygulaması yapmak zorunda olan çiftçi bu aşamada sulak bi bölgede yetişmesi gereken bitkilerinin su stresini azaltmayı hedefler. Dört doz uygulama yaparak ürünleri için kullandığı sudan tasarruf sağlayan üretici maliyetleri düşürdüğü gibi doğru bir kullanım şekli ile ürün artışı elde eder. 

Son olarak ise doğru bir solucan gübresi kullanımı yapmak isteyenler solucan gübresi üreticileri ile irtibata geçerek ekilecek olan ürünün kilo başına ya da dekarına göre nasıl bir soluncan gübresi kullanım şekli uygulaması gerektiğini öğrenebilirler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir