Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

Gübrelerin ilk olarak ortaya çıkışı 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İnsanlar, büyüyen nüfusu aynı toprakla beslemek için kimyasallar kullanmaya başlamıştır. Elbette yıllar geçtikçe bu süreç geliştirilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yöntemler de elbette değişmiştir. Dahası, solucan gübresi tarihi çok eski değildir, fakat 70 yıldan beri tarımda kullanılmaktadır. Bu tamamen yeni bir uygulamadır. Peki solucan gübresi faydaları nelerdir?

1. Hava Toleransını Arttırır

Hava değişimine tolerans bitkiyi arttırır. Kolayca dona ve aşırı sıcaklıklara maruz kalan bitkilerin bu ağır hava koşullarına dayanabilmesi için desteğe ihtiyacı vardır. Gübre solucanının girdiği yer burasıdır. Kesinlikle etkilerine son vermez, ancak onu büyük ölçüde azaltır. Bu yiyecek köklere iner ve bitkilere direnç kazandırır.

2. Bitki Koruması Sağlar

Savaş diyarında ve tüm sorunları kendi ekmekleriyle. Bitkileri enfekte eden birçok patojen ve böcek var olsa da, bitki kendi başına onlarla savaşamaz. İşte solucan gübresi bu savaşta onları bitkilerden korur

3. Ekoloji İçin Etkilidir

% 100 ekolojiktir, yani doğaldır. Kimyasal bulunamadı. Kokusuz Ve bu bitki üzerine solucan gübre kullanırken, hiç nitrat kalıntısı kalmaz.

4. Toprağı Kirletmez

Bu, ekşi ve kumlu toprakları tarıma uygun hale getirir. PH, nem ve besinleri ve toprak nemi gereksinimlerini düzenler. Hava veriyor. Su, hava ve toprağı kirletmez. Çeşitli etkileri ile solucan gübresi faydaları arasında sağlıklı olarak sayılabileceğini de söyleyebiliriz.

Kimyasal Gübre İle Solucan Gübresi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kimyasal gübrelere ayrıca gübreler de denir, bu yüzden verimi artırmak için yapılırlar. Kısa sürede çok fazla ürün üreten, ancak toprağa kalıcı olarak zarar veren, toprağı, havayı ve suyu uzun süre kirleten kimyasallar. Biyolojik aktivasyonları her ikisinde de yüksektir; fakat uzun vadeli doğal solucan gübresi gibi doğaya ve uzun ömürlülüğe her zaman faydalıdır.

Solucan gübresi magnezyum, kükürt ve kalsiyum gibi temel mineralleri içerir. Ancak, üretilen kimyasal gübrelerin başka bir gübreyle desteklenmesi gerekir. Çok fazla miktarda organik madde ve humus içerir ve toprağı çok iyi besler. Bu da solucan gübresi faydaları arasında doğanın da yararlanabileceğini bize gösterir.

Solucan gübresi kimyasal gübrelere kıyasla toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Genel olarak, toprak ve bitkiler için ihtiyaç duyulan tüm besin maddelerini tek bir kimyasal gübre içinde bulmak kolay değildir; Ancak, solucan gübresi bitkiler için gerekli olan yeterli potasyum, azot ve fosfor içerir.

Topraktaki faydalı mikroorganizmaları uyarırlar. Ortalama sebze verimi % 30-50’dir. Bu, fidelerin 10-15 gün önce oluşmasını sağlar. Bu erken hasat demektir.

Meyveler kanserojen madde içermeyen renkli ve tazedir. Aynı şekilde solucan gübresi de çime uygulanır. Bu, çimleri çok güçlü kılar. Çimlenme verimliliğini arttırır. Gıdaların doğal hormonlarla büyümesini sağlar. Bu şekilde solucan gübresi faydaları daha iyi anlaşılabilmektedir.

Solucanlar Nasıl Beslenir?

İlk başta, sığır gübresi gerekir. Daha sonra, çim, ot, çay yaprağı, mısır sapı, talaş, kağıt karton, yer fıstığı ve ceviz kabuğu, mutfak veya sığır gübresiyle karıştırılmış şekilde kompost yapmak için çeşitli malzemelere ihtiyacınız olacaktır. % 70 sığır gübresi ve% 30 bitki organik materyali karışımı hazırlamak, kalite sınıfı ile solucan gübresi üretmenizi sağlayacak bir özelliktir. Solucanlar, doğal olarak gübrelerin kalitesini artıran çay küspesini sever.

Tarımda Solucan Gübre Kullanımı Ve Avantajları

Solucan gübresi kullanımı, dünyanın önde gelen tarım ülkelerinde yüksek kaliteli ürünler elde etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Bizim durumumuzda, özellikle ürün organik ürün konseptiyle, tarımsal üretimde önemi artan ve yeni bir geçmişe sahip olan yaygın bir geçmişe sahiptir.

Solucan gübresi, bu bitkilerin üretiminde toprak verimliliğini artırmak için tarlalarda, seralarda, çiçekli ve süs bitkilerinde kullanılır. Dünyadaki tarımsal alanların azaltılması, sanayi ve nükleer enerji gibi toprak ve su dengesini bozan olayların hızla yayılması, ekosistemin sağlığa karşı dengesinin bozulması, GDO’lu ürünlerin insan sağlığına tehdidi daha ciddi, daha doğal ve daha verimli aramalar ve araştırmalar. Burada, solucan gübresi, tarımsal üretkenliği ve ürün kalitesini artırmak açısından önemlidir. Kısa sürede sonuç vererek hem tarım alanını hem de zamandan tasarruf sağlar. Her anlamda solucan gübresi faydaları yüksek düzeydedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir