Solucan Gübresi Ekipmanları

Solucan gübresi ülkemizde son yıllarda rağbet görmektedir ve görmeye de devam edecektir. Kısaca anlatmak gerekirse solucan gübresi tamamen organiktir herhangi bir kimyasalla alakası yoktur ve çoğu gübreye oranla verimlidir. İyi ve hızlı bir üretimle solucan gübresi elde etmek istiyorsanız iyi bir ekipman seçimi yapmalısınız. Böylece verimlilik artacak ve getiriniz de bunla doğru orantılı artacaktır. Fakat bu işin büyüklüğü sizin tercihinize kalmıştır. İsterseniz küçük bir kapalı alanla işe başlayabilirsiniz ya da ben direkt sonuç alarak gelirimi artıracağım diyorsanız büyük alanla başlarsınız. Bu alan seçimiyle ekipman gideriniz doğal olarak artacaktır. Bunun tercihi tamamiyle üreticiye kalmıştır.

Solucan Gübresi Üretim Tesisleri

Bilindiği üzere solucanların güneş ışığına büyük oranda maruz kalmaması gerekmektedir. Bu alan betonarme yapıda olursa sıcak ve soğuğa karşı çok daha dayanıklı olacaktır ama şartlarınız el vermiyorsa izalosyonlu çadırları da tercih edebilirsiniz. Yaklaşık bir metre karede on bin civarında kaliforniya solucanı yetiştirebilirsiniz. Yani ayarlayacağınız kapalı alanı buna göre hesaplayabilirsiniz.

Yerden yüksek üretim yapmak sizin için daha büyük avantaj olacaktır ama şartlar müsait değilse yerden üretim de yapabilirsiniz herhangi bir sıkıntı yoktur. Ayrıca üretim havuzları sert plastik olmalıdır bunu da unutmayın. Metal kaplar solucanlara zarar verecektir. 

soles solucan gübresi solucan üretimi

Ve kaliforniya solucanları çok hızlı üremektedir. Yaklaşık 3 ayda sayılarını ikiye katlayabilirler. Bunun matematiğini yaparak dilediğiniz kadar kaliforniya solucanı edinebilirsiniz. Yaklaşık bir kilo solucan gübresinin 2 tl olduğunu düşünerek de solucanları alabilirsiniz. 

Bu solucanların beslenmesini de karşılamalısınız. Bu solucanlar hayvan gübreleriyle beslenmektedir genellikle de taze sığır gübresi tercih edilmektedir. Bitkisel atıklarla da bu sığır gübresine takviye yapacaksınız. Bu bitkisel atıkların tuz, asit ve kimyasal ürünler içermediği sürece sıkıntı yoktur. Çay posaları solucanların en sevdiği bitki atığıdır diyebiliriz. Bu solucan maması karışımında %70 gübre %30 bitki atığı şeklinde yapmanız en ideal olaydır. Bu karışım 4 günde bir karıştırılarak 40 günde solucan maması olarak kullanılmaya hazırlanır. Bu karışım güneş görmemelidir. 10 bin adet solucan için 180 kiloluk karışım yeterlidir. Böylece elde edeceğiniz solucan gübresi en kaliteli şekilde elde edilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir