Solucan Gübresi

Solucan gübresi son senelerde popülerliğini  artırmakta ve organik gübre diyince işini layıkıyla yapan üreticilerin ilk aklına gelen gübre çeşidi özelliğini göstermektedir. Öncelikle solucanlardan başlayalım. Solucanlar doğa için büyük önem taşıyan küçük canlılardır. Topraktaki çürümüş besinlerle ve organik maddelerle beslenen bu küçük canlılar derileriyle solunum yaparlar. İnsanların geneli balıklara yem olarak kullanıldıklarını bilseler de bundan çok daha önemli işleri gübrelemedir. Solucan gübresi yaklaşık 70-80 yıldır tarımda kullanılmakta ve sağladığı büyük faydalarla birlikte her geçen yıl kullanım oranı artmaktadır. Ülkemizde de üreticiler solucan gübresi tercih etmeye başlamışlar ve devlet de bu konuda önemli adımlar atmaktadır.

Solucan Gübresi Gerçekleri

Türkiye’de yılda 10 milyon tonun üstünde kimyasal gübre kullanılmaktadır. Devlet bu kullanımı azaltmayı organik gübrelere geçilmesini istemektedir. Ve bu organik gübre kullanımında ilk sıralamayı solucan gübresi yöntemine vermeyi düşünmektedir. Ama maalesef ülkemizde diğer ülkelere göre solucan gübresi kullanımı ve solucan üretimi bir hayli azdır. Bu yüzden önümüzde gidecek daha çok yol vardır ve önemli atılımcılar bu konunun bilincinde olup solucan gübresi üretiminde ivmeyi artırmaktadırlar. 

Fakat bu konuda biraz sabırlı olmakta fayda vardır. Solucan gübresi için çok büyük bir sermayeye sahip olmanız gerekmemektedir. Hammadde hayvan gübrelerinden oluşmaktadır ve işçilerimiz de küçük canlılar olarak nitelendirdiğimiz solucanlardır. Başlarda bu işte çok büyük getiriler kazanamasanız bile moralinizi bozmamalısınız. Solucanlar oldukça çabuk üreyen ve çok üreyen canlılardır. Solucan sayısının artışıyla birlikte doğal olarak solucan gübresi artışınız da sağlanacak ve getileriniz katlanarak artacaktır. İnsanlar bilinçlendikçe solucan çiftliklerinin sayısı artacaktır. Çoğu Avrupa ülkesi ve Amerika bu konuda atılımlarını çoktan yapmışlardır. Ülkemizde de bu hedeflenmektedir. 

Solucan gübresi toprağın kalitesini artırır, su tutma gücü yüksektir. Meyve ve bitkileri daha sağlıklı besler ve daha kaliteli oluşumlarını sağlar. Ayrıca toprağın ph değerini yükseltir ve kesinlikle kaliteli bir solucan gübresi üretimi yaparsanız diğer gübrelere oranla koku yapmayacaktır. Sizler de evlerinizde bu işi yapabilir ve solucanların artmasıyla birlikte bu işi geliştirebilirsiniz. Gösterdiğiniz çabanın değerini görecek ve günler geçtikçe üretim hızınız ve üretiminiz artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir