Diyarbakır Solucan Gübresi

Diyarbakır Solucan Gübresi

Tarımın bu kadar gelişmiş olduğu bir bölgede solucan gübresi kullanılımı çok doğaldır. Solucan gübresi; sebze ve meyve atıklarının elenerek solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen bir gübredir. Solucan gübresi ülkemizde son 10 yılda yaygınlaşmaya başlamıştır. Solucan gübreleri sebzelerin verimini, dayanaklılığını artırmaya yardımcı olur. Diyarbakır solucan gübresi üreticilerinin öncelikli tercihi olarak yer alır. Bölgede faaliyet gösteren çoğu çiftçi iç pazarda doyuma ulaşarak ihracata yönelmiş durumda. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayımladığı yeni yönetmelikle eskiden komposto olarak geçen solucan artık gübre statüsünde yer alıyor.

Diyarbakırda Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Faydaları

Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım çeşidinde kullanılabilmektedir. Topraktaki organik madde miktarını arttırmanın yanında verim artışı sağlar. Kara, buzlanmaya karşı bitki gövde ve yapraklarında direnç sağlar. Bitkinin kök gelişimini hızlandırır, mikroorganizma faaliyetlerini artırır. Bir başka solucan gübresi faydası ise; solucanların sindirim sistemlerindeki çok sayıda mikroorganizma toprakta bulunan zararlı bakterilerle mücadele eder. Onların zararlı etkilerini yok eder ve bitkiyi dış etkenlerden korur. Bu gübre yüzde yüz organiktir, ekolojiktir ve yabancı tohum içermez. Bu gübreyle yetiştirilen sebze, meyve ve bitkilerde koku olmaz. Suyu, doğayı, toprağı kirletmez. Toprağın Ph değerini dengeler, canlılığını yitirmiş topraklara yeniden canlılığını kazandırır.

Solucan Gübresinin Besin Değerleri Neden Yüksektir?

Bunun nedeni; bitki gelişimi için hemen yararlanılabilir durumda olmasının yanında bitkinin gelişimi ve büyümesi için önemi büyük olan organik bileşenleri, bakterileri, mikroorganizmaları barındırmasıdır. Solucan gübresi ayrıca amino asit, humik asit gibi bileşenleri kapsamaktadır. Tüm bu faydaları ile solucan gübresi organik gübre olarak anılmakta, üretilmekte ve kullanılmaktadır. Solucan gübresi faydaları çok olması sebebiyle Türkiye’de de tercih edilmeye başlanmıştır. Kimyasal gübrelerin kullanımının sıklaşmasıyla yetiştirilen sebze ve bitkiler organik olmaktan uzaklaşır. Doğal olarak nihayetinde; organik bir gübre olan solucan gübresi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir