% 100 Organik Solucan Gübresi

Solucanlar, eski zamanlardan beri korunmuş tek yaşam biçimidir. Toprak altında yaşayan, milyonlarca yıldır maruz kaldığı patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi kurdular. Solucanların dışkısından elde edilen solucan gübresi, sebzelerin, meyvelerin ve bitkilerin verimini, dayanıklılığını ve kalitesini artırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara direnç sağlayan bir tür organik gübredir. % 100 Organik Solucan Gübresi

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sisteminde bulunan vücut sıvılarını (sıvı sölom) bitkilerde patojenlere direnç sağlayan gübreye iletir. Solucanların sindirim sisteminde, birçok bitki, azot düzenleyici bakteri, mikorhizal mantar, doğal büyüme hormonu ve antibiyotik etki yaratacak enzimler için faydalı olan mikroorganizmalar vardır. Bu enzimler ve gübreye giren yoğun besinler sağlıklı ve hızlı bitki gelişimini sağlar.

Mikroorganizmalar, enzimler, bitki besin maddeleri ve saman sıvıları sayesinde; Toprağı organik maddelerle zenginleştiren organik solucan gübresi sayesinde, pH dengesini düzenler ve toprağın biyolojik yapısı fiziksel yapısını iyileştirir, kaliteli ürünler üretir. Aynı zamanda solucan gübresi ile daha faydalı üretim sağlanır.

Solucan Gübresi Değeri

Bu gübrenin yüksek değeri, çözünmüş ve bitki besin maddelerinin derhal kullanım için uygun olan ve bitki büyümesi için önemli olan birçok organik bileşik ve bakteri ve mantar gibi faydalı mikroorganizmalar içermesinden kaynaklanmaktadır. Solucanların sindirim sisteminden geçen organik atıklardaki eser elementler toprakta kaybolmadan bitkiler tarafından kolayca emilebilir, çünkü bunlar doğal olarak şelatlıdır ve kolloidal formda salınırlar. Bu gübre ayrıca amino asitler, enzimler, hümik asitler, fulvik asitler gibi bitkilerin büyümesini hızlandıran ve bitkilere uygulandığında fitohormonların aktivitesini artıran ve hastalıklara karşı direnci artıran organik bileşikler içerir. Biohumus ayrıca, simbiyotik azot ve asbiyotik azot bağlayıcı bakterilere bağlanan Rhizobium bakterilerini de içerir. Bu nedenle topraklara göre azot gelişimini arttırır. Tüm bu özelliklere sahip olan solucanın gübresi, piyasada üretilen ve satılan biyolojik solucan gübresi olarak kabul edilir.

% 100 Organik Solucan Gübresi Faydaları

 • Her türlü üründe ayırım yapılmaksızın kullanılır.
 • Bitkilerde stabilite, hızlı büyüme ve gelişme, üründe zamanındalık sağlar.
 • Topraktaki organik madde miktarını arttırır.
 • Verimi arttırır.
 • Bitkilerde ve köklerde dona karşı direnç sağlar.
 • Bitkilerde kök gelişimini hızlandırır. Kenarları arttırır. Kök kuvvetli yapar.
 • Bitki, kendilerini korumak ve gübre aktarımı için salgılanan solucanlar Sölom sıvısı nedeniyle kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
 • Solucanların sindirim sistemindeki çok sayıda mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkilere hastalık direncini arttırır
 • Bitki besinleri, makro ve mikro elementler içerir, suda yavaşça çözünür ve uzun süreli bitki beslenmesini sağlar.
 • Topraktaki mikroorganizmaların etkinliği hızlandırılmıştır.
 • Toprağın su içeriği artar. Su stresi en aza indirir.
 • Toprak pH’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan fosfor, potasyum, demir vb. bitki besinlerini toprakta çözünür hale getirir ve bitki tarafından emilimini kolaylaştırır.
 • Bu, kimyasal maddelerle kirlenmiş, sağlamlığını ve canlılığını kaybetmiş yorgun topraklarda bir iyileşme sağlar. Bu, zamanla kimyasal gübre kullanma ihtiyacını azaltır.
 • Asitli kumlu toprakların parçacıklarını bağlar ve gözenekli yapıyı arttırır, böylece ağır killi topraklardaki bileşenlerin bağlanmasını zayıflatır.
 • Toprak, bitki gelişimi için daha uygun bir yapı sağlar.
 • % 100 organiktir. % 100 çevre dostu olan solucan gübresi toksik içermez. Bu gübre ile yetiştirilen bitkilerde nitrat kalıntıları yoktur.
 • Su, hava ve toprağı kirletmez.

Solucanlar, geniş bir sıcaklık aralığında hayatta kalabilir. Onlar için ideal sıcaklık 15 ° C ila 25 ° C’dir. Yaşadıkları gübre içindeki sıcaklık her zaman ortam sıcaklığından birkaç derece düşüktür. Aktiviteleri 10 ° C’nin altına düşer. Aynı zamanda solucan gübresi nemi sever. Cildi solgundur ve bu nedenle nemlendirme önemlidir. Solucanlar, bizim gibi, oksijene ihtiyaç duyuyorlar. Oksijen tüketiyorlar ve bunun yerine karbon dioksit üretiyorlar. Solucanların gözleri yoktur; bu yüzden göremezler. Ancak ışığa duyarlı olduklarından, mümkün olduğu kadar ışıktan kaçınırlar. Bu nedenle, gün boyunca gübre içinde kalırlar. Bölgede gece solucanların yokluğunda aydınlatma gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir